2010. december 23., csütörtök

Kellemes Ünnepeket!

2010. december 14., kedd

Ha lemaradtál volna akkor bé a szervezetbe!


A pezsgőkóstolóval egybekötött Bokros Lajos előadásra sipp-supp elfogytak a helyek, de nem maradsz le semmiről, ugyanis a neves szakember az EME székházában is előadást tart. Hogy mikor? Hát holnap, délután. A hozzánk eljuttatott meghívóban ez szerepel:

Az EME Jog-, Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztálya szervezésében december 15-én, az EME Székházban, Napoca (Jókai) utca 2 szám, Dr. Bokros Lajos, "Az európai pénzügyi válság es az euro jövője" címmel tart előadást.

P.S.: A Borklub új szabályainak értelmében, az RMKT tagok néhány nappal korábban kapnak meghívót a kóstoló-előadás rendezvénykombóra. Ha legközelebb nem szeretnétek lemaradni akkor csak annyit mondhatok ifjú mozgalmárhoz híven, hogy  iratkozzatok "Bé a szervezetbe!"

.

2010. december 7., kedd

Közgazdász BorKlub pezsgőkóstoló



Időpont: December 16. csütörtök, 19.45 óra
Helyszín: RMKT székház, Kövespad(Aurel Suciu u.) 12 sz
Részvétel: meghívás alapján. Ha szeretnél részt venni, de még nem kaptál meghívót itt lehet igényelni.
Részvételi díj:
  • 20 ron RMKT tagok számára

  • 25 ron ha nem vagy RMKT tag

A helyek száma korlátozott, 40 személy, ezért ajánlatos mielőbb jelentkezni.

Az est programja:
I. Szakmai előadás
Nyugdíjreform Előadó: Bokros Lajos - egyetemi tanár, EP képviselő


II. Pezsgő kóstolás
Változatos sort állitottunk össze hat féle pezsgőből:
  1. Ebner "Borzongás" (gyöngyöző bor) (Magyarország)
  2. Tenuta S. Anna Prosecco Spago(Olaszország)
  3. Zarea Brut(Románia)
  4. Kreinbacher Syrah Rosé Pezsgő 2008 Somló(Magyarország)
  5. Törley Chardonnay Brut(Magyarország)
  6. Cashmere Tamaioasa Romaneasca (Románia)

A román pezsgők a helyszínen is megvásárolhatók, előnyös áron, vagy a Crama Noastra szaküzletben.


III. Szabad beszélgetés

2010. november 26., péntek

A 2010/50-es kormányrendelet

Tegnap Kelemen Zoltán volt a vendégünk, és a Purcari pincészet borai. Az alábbiakban megtekinthető Zoli előadása az 50. kormányrendeletről illetve ennek bankszektorra vonatkozó következményeiről.


1. rész


2. rész



3. rész




4. rész




5. rész



6. rész




2010. november 25., csütörtök

Egy kis közgazdász Hip-Hop

Hayek vs. Keynes.

2010. november 22., hétfő

Elmegy az URSUS


A SAB Miller becsukja kolozsvári gyárának kapuit. Befejeződik az URSUS történelme Kolozsváron. Sokan sírnak rínak, mondván, hogy:

"...az ilyen jellegű globalizációval nem tudok egyetérteni, ez a sörgyár K-vár történelmének a része és igen hát a jelené is lásd TIFF szponzor és társai. Épp ezért gondolom hogy az önkormányzat nagyobb erőfeszítést kellett volna tegyen azért hogy megmentse..."

Ti mit gondoltok. Hol a határ a piac és helyi értékek megtartása között?

2010. november 16., kedd

Közgazdász BorKlub borkóstoló



Időpont: November 25. csütörtök, 19.00 óra
Helyszín: RMKT székház, Kövespad(Aurel Suciu u.) 12 sz
Részvétel: meghívás alapján. Ha szeretnél részt venni, de még nem kaptál meghívót itt lehet igényelni.
Részvételi díj:
  • 15 ron RMKT tagok számára

  • 20 ron ha nem vagy RMKT tag

A helyek száma korlátozott, 40 személy, ezért ajánlatos mielőbb jelentkezni.

Az est programja:
I. Szakmai előadás

"Az 50/2010-es sürgősségi kormányrendelet hatása a bankokra és ügyfeleikre"

előadó: Kelemen Zoltán - bankszakember



II. Borkóstolás
A Crama Purcari ( Moldvai Köztársaság) pincészet boraiból állítottunk sort:
  1. Szürke barát
  2. Rozé
  3. Fekete Leanyka
  4. Merlot
  5. Cabernet Sauvignon

A borok a helyszínen is megvásárolhatók, előnyös áron, vagy a Crama Noastra szaküzletben.


III. Szabad beszélgetés

Felnőttoktatás, innováció, teljesítménynövelés



És újból a TED-el kezdünk egy bejegyzést, mert a TED képes néhány percben összefoglalni a lényeget.
Először talán merésznek tűnik a hasonlat a fejlődő országok nyomornegyedei és Románia között az oktatás terén, de az ENSZ besorolása szerint Románia is még fejlődő országnak számít és az itt bemutatott példák szinte mindegyike megállja a helyét hazai viszonylatban is.

Bár 20 éve építünk demokráciát és 3 éve vagyunk Uniós tagállam, az általános reakció a képzésre és tréningezésre még mindig a lenéző mosoly. Főként felnőttek részéről, ugyanis az fölöttébb megalázó, hogy egy élete teljében lévő (sikeres) férfi vagy nő néhány hasonló társával együtt bohóckodjon néhány napon keresztül.
A non-formális oktatásnak, bármilyen korban is következzen be, nem csak az a célja, hogy segítsen PR menedzsereket kíváló asztalossá válniuk, vagy filozófus doktoranduszokból remek pincéreket képezzen, mert rájuk nagyobb szükség van a piacon. A non-formális oktatásnak, és azon belül a tréningezésnek, első sorban a kompetenciák, készségek fejlesztésében van szerepük. Készségek alatt értjük itt a csoportban való munkát, a társakkal együtt való feladatvégzést, a munkafolyamatok megszervezését, a toleranciát, a gondolatok rendszerezését és értelmes és hatékony továbbadását, az empatikus készségek fejesztését, a felelősségvállalást. Olyan kompetenciákról beszélünk, amelyeket az aktuális oktatási rendszerünk szinte semmilyen szinten nem támogat és nem fejleszt, eszközei épphogy lefedik a lexikális tudás felhalmozódásához szükséges módszereket.

Japán óta minden előadó és oktatásban dolgozó személy sóhajtva emlegeti, hogy igen, igen, az oktatatásba és az emberekbe fektetni milyen jó. Csak éppen senki nem magyarázza el, miért, ugyanis az eddigi munakerőpiac nem sok hangsúlyt fektetett a kompetenciákra, a legtöbb munkaadót az érdekelte, hogy egy bizonyos terülten tudsz-e valamit, illetve, hogy hajlandó vagy-e ellenkezés nélkül sokat dolgozni közepes vagy kevés pénzért. Mindez azért, mert a munkaadóknak ugyanúgy elképzelésük sem volt arról, hogy mit várjanak el az alkalmazottaktól és mert egészen az elmúlt évekig nem volt divatban Romániában mérni a teljesítményt (kivéve persze, hogy hány parfümöt vagy autót adsz el). Az oktatásban való befeketetés fölöttébb hosszú megtérülésű és – ahogyan a videóban is elhangzik – egy szegény társadalomnak nincs ideje ezt kivárni, ugyanis, megtörténhet, hogy addig éhen halnak az emberek vagy felszippantja őket a fekete kereskedelem. Ezért olyan fontos a kompetenciák és szakmák oktatása. Nagyon sok „alternatív” iskola már első osztálytól kezdve úgy veszi át a tananyagot, hogy közben a gyermek megtanul beszélni, kifejezni magát, nem fél a társai előtt megvédeni az álláspontját, jobb esetben van álláspontja. 

A tréningek gondolkodni tanítanak és kérdezni.
És ha eddig csak utaltam arra hogy milyen gazdasági haszna lehet a felnőt –és non-formális oktatásnak, illetve képzéseknek és tréningeknek, most mondom konkrétan is: az előbb felsorolt kompetenciákkal könyebben tanítható az új munkaerő, betanítást és ezáltal pénzt sporólva a munkaadónak. A gondolkodásra és állandó fejlődésre szoktatott fiatal fog leghamarabb új dolgokat kitalálni, felfedezni, innovatív megközelítéseket javasolni egy régi problémára. A vállalkozói gondolkodásmód növeli azoknak a számát, akik önálló és sikeres vállalkozásba kezdenek, ami egyértelmű haszonnal jár a gazdaságra nézve. A magabiztosabb, tapasztaltabb, világlátottabb emberek már tudatosan választanak oktatási szakokat és később karriert maguknak, hamarabb alakítják a tudásukat pénzzé.
Azok az emberek akik tudnak tanulni és örömmel dolgozni, munkájuk során társadalmi hasznot produkálnak, és egy elégedett társadalom fokozatosan megteremti azt az anyagi hátteret magának, amiben a tagjai jól érzik magukat. Ennek a folyamatnak a megvalósulásához Romániában mentalitásváltásra van szükség.

.

2010. november 15., hétfő

Malacnak zsebóra



Mi másról szóljon a bejegyzés, ha nem az 52 km autópályáról, melyet hőn szeretett országunk miniszterelnöke, szombaton adott át nekünk halandóknak. Bizonyára mindenki értesült már róla, hogy a pillanatot áthatotta az öröm, a boldogság és a mellébeszélés. Miniszterelnökünk annyira el volt ragadtatva, hogy azt hitte nem ebben az országban van.  Amiről nem szólnak a hírek, az az, hogy a fenti videóban szereplőhöz hasonló reakciót váltott ki  a kamionsofőrök és gépjárművezetők részéről a tény hogy nem kell 3 km/órával araszolniuk az Aranyosgyéres-Torda szakaszon, hanem ereszthetik 90-100-al, miközben megy a curájzene.
De mivel ez az RMKT blogja, beszéljünk a beruházás gazdasági hasznáról is. Definíció szerint az autópálya jelzőtáblával autópályaként megjelölt osztott pályás út, a legmagasabb besorolású közút, amelynek feladata a nagyobb gépkocsiforgalom gyors közlekedésének biztosítása több száz vagy neadjisten több ezer kilométeren keresztül is. Az utaknak, vasutaknak, autópályáknak az a szerepe, hogy összekapcsoljanak, embereket, üzleteket, országokat, városokat. A XX. - XXI. századi, európai regionális fejlődés azt hozta, hogy metropolisz övezetek alakulnak ki, erősödnek meg, kapcsolódnak össze, sokszor a nemzetállam hatalmának rovására is. Ezek az övezetek, hálózatokba kapcsolódnak, erősítik egymást, s a  gazdasági, technológiai fejlődés alappilléreivé válnak (lásd az alábbi videót). Feltéve ha létrejön az a hőn áhított kapcsolat. Ami a mi esetünkben létrejött, az egy Gyalut és Aranyoslónát, összekötő, nagyon drága terelőút. Kolozsvár, Torda és Aranyosgyéres szempontjából akkor ér valamivel többet a beruházás, ha összekapcsolják a magyarországi M35-el. Ha elnézegetjük a jövő évi költségvetés számait illetve Boc úr nyilatkozatait, a beruházás elég sokáig stagnál még. Marad tehát a mellébeszélés, és a rácsodálkozás a hírre hogy a Mercedes Kecskemétet választotta és nem Tordaszentlászlót. Miért tehát a nagy öröm (lásd a fenti videót)?



.

2010. november 10., szerda

Pénzügyi Intelligencia









Időpont: 2010. november 22. , 18.30

Helyszín: RMKT székház, Aurel Suciu u.12, Kolozsvár

Anyagi függetlenség, tőzsde, ingatlanpiac, üzleti szféra működése és egyéb érdekes témákról fog előadást tartani Jancsó András, az Imperium Divitiarum Kft. sikeroktatója.

2010. november 5., péntek

Institution vs. cooperation avagy here we come Buki



Ez a videó nem azért került ide, mert Clay Shirky tart majd előadást a Bukaresti RMKT alakulóülésén november 27-én, hanem azért mert érdekes, és azt hiszem jól rámutat a mi kis kedves szervezetünk működésének lényegére. Institution vs. cooperation, lássuk mit mond erre a fent látható úriember...

.

2010. november 2., kedd

Befektetési előadás - Imperium Divitiarum Kft.

2010. nov. 7- én (vasárnap) 18 órától az RMKT (Aurel Suciu utca, 12/2
sz.) ad otthont egy rendkívüli, bárki számára nyílt és ingyenesen megtekinthető előadásnak. Ha érdekel a világ gazdasági helyzete, ha meg akarod tudni, hogy mit jelent az anyagi függetlenség, ha rálátást szeretnél szerezni a tőzsde, az ingatlanpiac és az üzleti szféra működésére akkor ott a helyed.

Jelentkezésedet várjuk a hajnal@id-transylvania.com e-mail címre. Részletekért hívd Antal Hajnal országos ügyvezetőt a 0757780751-es telefonszámon.
Hozd magaddal párodat, barátaidat, ismerőseidet. Mindenkinek jogában áll megtudni, hogy létezik más út is a sikeres élethez!

Megfelelő számú érdeklődő esetén ingyenes Cashflow játékot is tartunk vasárnap délelőtt. Tanulj játszva profiktól. Jelentkezni a fenti elérhetőségeken lehet.

Szeretettel várunk!

A Siker Neked is jár!

.

2010. november 1., hétfő

Piactér, avagy a mi kis erdélyi gazdasági műsorunk

A cím nem az áruk csereberéjének helyet adó teret jelöli, hanem egy gazdasági műsor megnevezése, az Erdély TV-n.
A minap gondoltam egyet és megnéztem, miként folyik a tájékoztatás, mit és hogyan mondanak nekünk erdélyi magyaroknak a gazdaságról. Szerencsére, a műsor gazdasági jellegére, a bemondóhölgy többször is felhívta a figyelmemet. Ha nem teszi, kénytelen lettem volna azt hinni, hogy egy újabb, mogulok álltal finanszírozott kormánylejárató programot nézek, ahol a legfőbb szempont empátiát ébreszteni a nézőben a szegény, betegnyugdíjból és szociális segélyből élők iránt.
A műsorból, megtudhattuk a jövő évi költségvetésről, hogy a szociális kiadásokból visszavágtak, a beruházásokra fordított összegeket meg érintetlenül hagyták.  Ezt a kormányfő már-már arcátlan módon úgy komentálta, hogy mindezt azért teszik, mert a beruházások munkahelyeket, teremtenek, gazdaságélénkítő hatásuak, míg a szociális kiadások amúgy túlbúrjázott dzsugelében, rendet kell rakni, vissza kel fogni a költekezést. Nagyon helyes, mondhatnánk jó, hogy erről magyarul lehet hallani, egy erdélyi magyar televízióban, ám az, hogy ezt a hírt úgy kommentálják, hogy az egyszerű ember azt gondolja nem jó megszabadítani a költségvetést sok megélhetési-betegtől, nem jó, ha beruházásokra fordítják a pénzeket és nem sok ingyenélőre, nem a leginkább célravezető. Megeshet ugyanis, hogy egy két falu lakossága hetek alatt megvakul (papíron) csakhogy betegnyugdíjhoz, szociális segélyhez juthasson.


.

2010. október 28., csütörtök

Szubjektív beszámoló a 19. Vándorgyűlésről


Szubjektív beszámoló következik, néhány tőmondatban. A rendezvény remekül sikerült . Nem hiányzott a műsorból a díszvacsorát követő, hajnali 2 óráig tartó nótázás sem. Ennek következményeképp  a másnapi plenáris előadás során, egyes arcokon egy két ránccal több mutatkozott. Színvonalas, érdekes előadásokat hallhattunk. Egyik szekcióülésen még egy Realitatea TV-be illő szakmai vita is kipattant két előadó között.
Egy-két dolgot azonban nem sikerült elintéznie a helyi szervezőknek. Az egyik  az időjárás (péntek reggel hó szállingózott), a másik meg az, hogy a helyi RMDSZ országgyűlési képviselőjének beszéde közben ne szakadjon meg az elektromos áramszolgáltatás. Eddig a szubjektivitás. Innen tovább beszéljenek a képek. A képkért köszönet jár, Kelemen Lajos fotósnak

Köszöntő

Az év közgazdásza, Dr. Vince Mária

Juhász Jácint

Konzuli köszöntő

Érdekes adatok

Levezető tánc
.

2010. október 20., szerda

Közgazdász BorKlub borkóstoló



Időpont: Október 28. csütörtök, 19.00 óra
Helyszín: RMKT székház, Kövespad(Aurel Suciu u.) 12 sz
Részvétel: meghívás alapján. Ha szeretnél részt venni, de még nem kaptál meghívót itt lehet igényelni.
Részvételi díj:
  • ingyenes, ha részt vettél az előző borkóstolón, szeptember 30-án.
  • 15 ron RMKT tagoknak

  • 20 ron ha nem vagy RMKT tag

A helyek száma korlátozott, 40 személy, ezért ajánlatos mielőbb jelentkezni.

Az est programja:
I. Szakmai előadás

" Akvizíció alapfokon, vásárlói oldalon" avagy shopping time gazdasági krizisben

előadó: Makkai Zsolt - Managing Partner Kerconsult SRL




II. Borkóstolás
A Domeniile Săhăţeni pincészet prémium boraiból állítottunk sort:
  1. White Artisan 2009 (27 ron/palack)
  2. Artisan Fehér leányka Barrique 2008 (30 ron/palack)
  3. Artisan Fekete leányka 2007 (31 ron/palack)
  4. Red Artisan 2007 (37 ron/palack)
  5. Anima Merlot 2008 (68 ron/palack)

A borok a helyszínen is megvásárolhatók, előnyös áron, vagy a Crama Noastra szaküzletben.


III. Szabad beszélgetés


Kormos Zoltán

2010. október 4., hétfő

Személyes sikertréning bemutató

2010. október 13.-án 19.00 órai kezdettel az RMKT kolozsvári székházában (Aurel Suciu u. 12),  Pataki Csilla, senior management tanácsadó, tréner, coach személyes sikertréning bemutatót tart. Hogy mire számíthatunk? Nézzük meg az alábbi felhívást!


"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Többet szeretnél elérni az életben? 
Elégedetlen vagy azzal, ahogy az életed alakul mostanában? 
Javítani szeretnél az életed bizonyos területein? 


Ismerkedj meg egyszerű technikákkal, amelyek következetes alkalmazása jelentős minőségi ugrást idéz elő életedben.


"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

.

2010. szeptember 24., péntek

Közgazdász BorKlub



Időpont: Szeptember 30. csütörtök, 19.00 óra
Helyszín: RMKT székház, Kövespad(Aurel Suciu u. 12 sz.)
Részvétel: meghívás alapján. Ha szeretnél részt venni, de még nem kaptál meghívót itt lehet igényelni.
Részvételi díj:
  • 20 ron nem RMKT tagoknak
  • 15 ron RMKT tagoknak
A helyek száma korlátozott, 40 személy, ezért ajánlatos mielőbb jelentkezni.

Az est programja:
I. Szakmai előadás
Előadónk Farkas András, a Pont Consulting igazgatója, aki "Külön világ a pályázat világa?" című előadását fogja megtartani.


II. Borkóstolás
Magyarországi borokból állítottunk sort:
  1. Szőke Mátyás Pincészet Irsai Olivér
  2. Nyakas Pincészet Budai Müller Thurgau 2009
  3. Nyakas Pincészet Budai Chardonnay Selection Barique 2007
  4. Péter Borászat Szekszárdi Kékfrankos
  5. Péter Borászat Kunsági Cabernet Sauvignon
  6. Péter Borászat Cuvée Kékfrankos Merlot

A borok a helyszínen is megvásárolhatók, előnyös áron, vagy a Crama Noastra szaküzletben.


III. Szabad beszélgetés


Kormos Zoltán

2010. szeptember 16., csütörtök

XIX. RMKT Vándorgyűlés

Ezúttal Sepsiszentgyörgyön, a székely nagyvárosban kerül megrendezésre a rendes éves RMKT vándorgyűlés. Az elhangzó előadások, ezúttal is egy nagyon aktuális témával, a világgazdasági válsággal foglalkoznak, ezúttal a kilábalási lehetőségeket keresve. A plenáris ülésen előadásokat tartanak, Daniel Daianu, Török Ádám, Kádár Béla és Borbély László.
A szekcióelőadások is érdekesnek ígérkeznek. Jelen lesznek Lőrincz Csilla, a Környezetvédelmi Alap ügyvezetőségének igazgatója, Kurkó János, vállalkozó, Székelyföldi Vállalkozók és Egyesületek Szövetségének, Vallasek István, egyetemi adjunktus, tudományos főkutató, Radetzky Jenő, a Kárpátia Magyar-Román Kereskedelmi és Iparkamara tiszteletbeli elnöke, Csath Magdolna, egyetemi tanár, Székely Levente, senior auditor, Deloitte, Somlai-Fischer Ádám, a www.prezi.com alapítója, Pataki Csilla, HR fejlesztési tanácsadó és coach, Kovács Bernadett, MTA-PE Regionális Innovációs és Fejlődéstani Hálózati Kutatócsoportjjának munkatársa, Somai József, RMKT tiszteletbeli elnök, Kovács Tamás, MTA-PE Regionális Innovációs és Fejlődéstani Hálózati Kutatócsoportjának munkatársa.

Minderről bővebben a www.rmkt.ro/vandorgyules honlapon.


2010. szeptember 15., szerda

Teljesítménynövelő tréning vezetőknek és HR szakembereknek

  • Hogyan ösztönözzem a munkatársakat a szervezeti célok megvalósítására?
  • Hogyan növeljem a munkatársak önállóságának szintjét és felelősségvállalási hajlandóságukat?
  • Hogyan mérjem/értékeljem a munkatársak teljesítményét?
  • Hogyan határozzam meg az egyek dolgozók hozzájárulását a szervezeti célok megvalósításához? 
  • Hogyan adjak visszajelzést a munkatársaknak? 
  • Hogyan alkalmazzam a dicséretet? 
  • Milyen következményeket vonhat maga után egy adott teljesítményszint? 

E kérdésekre tudhatod meg a választ és a teljesítmény menedzselésének és növelésének sok egyéb aspektusára vonatkozóan gazdagíthatod vezetői eszköztárad a két napos teljesítménynövelő tréningen, amely során megszerezheted a tudást és a készségeket a teljesítménymenedzsment rendszer kidolgozásához és bevezetéséhez, illetve a vezetői stílusod, attitűdöd és kommunikációd fejlesztéséhez.

Időpontok:
2010. október 1          A teljesítménymenedzsment rendszer kialakítása és 
                                     bevezetése - vezetőknek és HR szakembereknek
2010. november 5      Vezetői stílus, attitűd és kommunikáció a teljesítmény 
                                      növelése érdekében - elsősorban vezetőknek

A részletes tematikát megtalálod itt: 
http://emberieroforrasmenedzsment.blogspot.com/p/teljesitmenynovelo-trening-vezetoknek.html

Tréner: Pataki Csilla, Senior HR management tanácsadó, tréner és coach
Időtartam: 9-17 óra között
Helyszín: RMKT székház, Kolozsvár, Aurel Suciu u. 12

Részvételi díj: 
                     RMKT tagoknak 180 RON/nap
                     nem RMKT tagoknak 270 RON/nap.

További információ és jelentkezés: csillaida.pataki@gmail.com címen.

Jelentkezési határidő az első tréning-napra: 2010. szeptember 29.

BÓNUSZ
azoknak, akik mindkét tréning-napot kifizetik 2010. szeptember 30.-ig:
"Teljesítménymenedzsment eszközök és technikák"
a tréning anyagát kiegészítő tippek, eszközök, technikák, gyakorlatok
a teljesítmény növeléséhez


2010. augusztus 19., csütörtök

Közgazdász Borklub


Időpont: Augusztus 26. csütörtök, 19.00 óra
Helyszín: RMKT székház, Kövespad(Aurel Suciu u. 12 sz.)
Részvétel: meghívás alapján. Ha szeretnél részt venni, de még nem kaptál meghívót itt lehet igényelni.
Részvételi díj: 15 RON
A helyek száma korlátozott, 40 személy, ezért ajánlatos mielőbb jelentkezni.

Az est programja:
I. Szakmai előadás
Előadónk Jakab Zoltán, aki "Bort, búzát, békességet" című előadását fogja megtartani.


II. Borkóstolás
A Tenuta Odobesti és a Rotenberg pincészet boraiból állitottunk sort:
  1. General Rascu Sarba
  2. General Rascu Cuvee Blanc
  3. Rotenberg Rose, Ceptura
  4. Rotenberg Rapsod Merlot, Ceptura
  5. Rotenberg Menestrel Merlot, Ceptura

A kóstolt borok részletesebb leírása megtalálható a Rotenberg honlapján. Ezek a helyszínen is megvásárolhatók, előnyös áron, vagy a Crama Noastra szaküzletben.


III. Szabad beszélgetés


Kormos Zoltán

2010. július 26., hétfő

Emberi erőforrás menedzsment kis- és közepes vállalkozásokban

Bevezetés: Az emberi erőforrás menedzsment rendszer felépítése


Az emberi erőforrás menedzsment (EEM) rendszer alkalmazásának célja a vállalat emberi erőforrásainak egységes alapokon történő célirányos menedzselése. Alapját a humánpolitika és -stratégia képezik, amelyek a vállalati politika és stratégia szerves részei. Az emberi erőforrás menedzsment tevékenységnek csak akkor van létjogosultsága, illetve akkor hatékony, ha a cég stratégiai célkitűzéseinek megvalósítására mozgósítja a dolgozókat és a vezetőket.

Nézzük meg az alábbi ábra segítségével, hogy milyen elemekből épül fel egy EEM rendszer, és hogyan kapcsolódnak ezek az elemek egymáshoz.  

 Az EEM rendszer felépítésének alapját egyrészt a vállalati célokhoz és stratégiához, illetve a vállalati kultúrához illeszkedő humánpolitika és humánstratégia, másrészt a munkakör-elemzési alrendszer képezi. Figyelembe kell még venni a tevékenység profilját, az alkalmazott technológiát, a vállalkozás méretét. Azonban a vállalkozás méretétől függetlenül a rendszer minden elemének léteznie kell, csupán komplexitásuk változik a méret függvényében.

A munkakör-elemzési alrendszer a szervezet munkaköreiről gyűjtött információkkal lehetővé teszi a többi alrendszer kidolgozását és működtetését. A vállalat profiljából, kultúrájából és a humánstratégiából kiindulva, valamint a munkakörelemzés eredményei alapján lehet kidolgozni a kompetenciakatalógust, vagyis meghatározni a teljesítményt nagy mértékben befolyásoló tudást, készségeket, képességeket, magatartásokat, attitűdöket, személyiségjegyeket. A munkakörelemzés eredményei alapján készülnek el a munkaköri leírások, illetve a követelményprofilok, figyelembe véve a kompetenciakatalógusban meghatározott kompetenciaszinteket is. A munkakörelemzés eredményei, valamint a kompetenciakatalógus alapján elvégezhető a munkakörök értékelése is, amennyiben a vállalat munkakör alapú bérrendszert kíván alkalmazni. 
Elsősorban a tevékenység jellege, másodsorban a vállalati kultúra ás a humánpolitika határozza meg, hogy a vállalat a munkakörök értékére vagy a munkavállalók kompetenciáira építi a kompenzációs rendszerét, vagyis az alapbérben a munkakörnek vagy az egyéni kompetenciáknak a vállalati célok megvalósításához való hozzájárulását fizeti meg. 
A követelményként meghatározott kompetenciák biztosítják az alapot a teljes toborzási-kiválasztási folyamathoz, illetve később az új dolgozó beilleszkedési tervének kidolgozásához és megvalósításához. A teljesítményértékelésben alkalmazott kompetencia jellegű értékelési tényezőket, illetve a célkitűzéseket a munkakör tartalma, a kompetenciakatalógus és a munkaköri követelmények, illetve a vállalati célok alapján kell meghatározni. 
A munkakör értéke és a teljesítményértékelés eredményei és információi alapján elemeiben és mértékében személyre lehet szabni a munkavállalók kompenzációját (alapbér, változó bérelemek, juttatások). 
A vállalati célok megvalósításának kompetenciaigénye, a munkakör követelményei és a teljesítményértékelés eredményei alapján ki lehet dolgozni az egyéni fejlődési tervet és meg lehet határozni a személyzetfejlesztési akciókat. A karrierutak meghatározásához a munkakörök tartalmát, kompetenciaigényét és a munkakör-értékelés során meghatározott értékét vesszük figyelembe. A karriertámogatás célja egy magasabb szintű vagy nagyobb szakmai komplexitású munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák megszerzése, amelyhez ugyancsak a munkaköri leírások és követelmények, illetve a teljesítményértékelés eredményei adják az alapot. 

A rendszer elemei közötti kapcsolatot, valamint a gyakorlati alkalmazásukat a kommunikációs csatornák és a belső kommunikáció teszi lehetővé.

- Folytatjuk -

2010. július 20., kedd

Közgazdász Borklub



Időpont: Julius 29. csütörtök, 19.00 óra
Helyszín: RMKT székház, Kövespad(Aurel Suciu u. 12 sz.)
Részvétel: meghívás alapján. Ha szeretnél részt venni, de még nem kaptál meghívót itt lehet igényelni.
Részvételi díj: 20 RON
A helyek száma korlátozott, 40 személy, ezért ajánlatos mielőbb jelentkezni.

Az est programja:
I. Szakmai előadás
Előadónk Kósa András, aki "Együtt könnyebb, avagy a válság más szemmel - érdekek, értékek, közösségek" című előadását fogja megtartani.


II. Borkóstolás
A Nachbil pincészet prémium boraiból állitottunk sort:
  1. Trio 2008
  2. Rose 2009
  3. Chardonnay Barique 2009
  4. Cuvée Selection 2007
  5. Syrah 2007

A kóstolt borok részletesebb leírása megtalálható a Nachbil honlapján. Ezek a helyszínen is megvásárolhatók, előnyös áron.

Sikerült meggyőznünk a pincészetet, hogy személyesen mutassák be gyönyörű szép boraikat.

III. Szabad beszélgetés


Kormos Zoltán

2010. július 13., kedd

Vállalatok életciklusai - A csecsemőkor


Ahogy megtörtént a kockázatvállalás, a szervezet megkezdi az életét, melynek az első szakasza a csecsemőkor. Ahogyan a csecsemőnek szüksége van tejre az élethez, úgy ez a vállalkozásnak a tőke. Nincs már idő a gondolkodásra, eladni kell, így az első trauma, -akárcsak a gyermek számára a születés-, az ötletről áttérni a megvalósításra és az eredményre, amit a minél nagyobb forgalmon lehet lemérni.

Ahogyan a házastársak gyakran emlékeznek nosztalgikusan vissza az udvarlás szakaszára („akkor még más voltál, még beszélgettünk stb.”), így tesz az alapító is, az időt a pénzkeresés tölti ki, hisz mindazokat az álmokat amiről ábrándoztak meg kell valósítani és ehhez pénz kell. A már említett paradox itt is megjelenik, hisz a magas kockázatvállaláshoz szükséges volt az, hogy az alapító nagy álmodozó legyen ám ez most át kell alakuljon eredményre törekvőre és elkerülhetetlen egy ébredési sokk. Ha több alapító van gyakori a konfliktus, hisz egyikük még valószínüleg az eszményt kergeti, mikor a másik már az eredményeket.

Jellemzően a csecsemőkorú vállalatnál nincsenek még rendszerek, nincs tervezés, stratégia, vagy költségvetés. Minden az alapító kezében, agyában, telefonjában vagy noteszében van. Ő az aki a legtöbbet dolgozik, hatalmas kötelezettségeket vállal, remélve, hogy képes lesz teljesíteni, ha hibákat követ is el nagy figyelemmel kiséri a kliensek panaszait is és egyenként próbál megfelelni nekik. Ehhez persze ismét csak az szükséges, hogy még többet dolgozzon, lehetőleg szabadidőben, vagy vasárnap is.

Nincs hierarchia, kötetlen a légkör, akkor van alkalmazás, ha nem bírják a munkát és akkor léptetnek elő, ha látványosak az eredmények.
A rendszer hiánya azonban rendkívül sebezhetővé is teszi, egy rossz döntés romba döntheti az egész vállalatot. Ezért is fontos, hogy ez a szakasz minél rövidebb legyen, hisz ha sokáig elhúzódik akkor azt a tulajdonos esetleg már nem bírja, a tulajdon fölött érzett büszkesége már nem ellensúlyozza a túl sok munkát. Ahogyan a gyermeknek a tejre és a szülői szeretetre is szüksége van az életben maradáshoz úgy a vállalkozásnak is készpénzre és alapítói elkötelezettségre van szüksége.

Tekintettel arra, hogy a kezdeti szakaszban a pénzáramlás nagy valószínűséggel negat
ív, létfontosságú, hogy a szervezet gyors reakciókészségű, tevékenységre irányuló, minden lehetőséget kihasználó, rugalmas legyen annak érdekében, hogy pénzhez jusson. Ezek az elvárások nem támogatják azt, hogy megfelelően átgondolt stratégiák szülessenek, hogy olyan cselekvési sorokat állítsanak fel, melyek a jövőben is megismételhetőek és standaridzálhatóak. Ennek megfelelően kézi irányítással és nagy valószínűséggel sok hibával tarkítva folyik a működés, mely így számos „rossz szokást” vesz fel. Ebben az életszakaszban ezen szokások költsége alacsony, de értéke nagy. A jövőben ez a viszony azonban pontosan ellentétes lesz: a rossz szokások értéke csökken, de a költsége hatalmasra nőhet. Ilyen pédául az amikor az egyes kliensek igényei után alakítanak egy terméket, hisz most még minden egyes kliens rendkívül fontos, ám ez a jövőben nem teszi jövedelmezővé a termelést.

Jellemző probléma az is, hogy a problémák mind újak, nincs tapasztalat, szabályok, szervezeti emlékezés, így mintegy folyamatos válságmenedzsment folyik, minden döntés meghozatala sok energiát emészt fel. „Ha tudnánk mit kell tennünk megtennék, csakhogy még mindig ott tartunk, hogy megkíséreljük megállapítani, hogy mit is kell tenni”.

Ahogyan a házasságban a szülők támogatják egymást úgy szükséges a támogató társ a vállalkozásban is. Ha az alapító nem kapja meg ezt társától úgy ez váláshoz, vagy a szervezet halálához vezethet. A közeli támogatás azért is szükséges, hogy ne legyen szükséges csupán tőkeérdekből bevonni olyanokat is, akik nem osztoznak a lelkesedésben, sőt idővel ez oda vezethet, hogy akárcsak a kölyökállatról, melyet emberi kéz érintett, lemond az anyja, úgy a vállalatról is mellyel már nem tud azonosulni lemond az alapítója.

Habár azt hinnénk, hogy ebben a szakaszban is a gyors hatalom átruházás az egyik megoldás, ez ellen több ok is szól:
-tekintettel arra, hogy nincs tapasztalat és minden hiba végzetes lehet nem engedhető meg az, hogy az alkalmazottak kisérletezzenek azzal, hogy mi a helyes, mi válik be és mi nem. Ebben a szakaszban nem lehet a saját hibánkból okulni így szigorú ellenőrzésre van szükség.
-valószínüleg az alapító ért a legjobban a munkához, amire vállalkoztak. Az ő álma, az ő elképzelése. A csecsemő korú vállalat legtöbb munkatársa alkalmi, ideiglenes munkásként kezdi, aztán „ottragad”. Besétáltak, vagy csak egyszerűen kéznél voltak, nagy valószínúség szerint nem hosszú kutatás ereményeként kerültek a vállalkozásba.
Amint azonban a helyzet stabilizálódik, a hatáskörök és felelősségek átruházása és a tapasztalatok megosztása a fejlődés egyetlen lehetősége, hisz ha azt akarjuk, hogy a szervezet növekedjen akkor a vezetőinek is növekedni kell. Ez nem azt jelenti azonban, hogy ugyanabból kell több, hanem ez egy átalakulás kell legyen, így elsősorban minőségi és nem mennyiségi váltásra van szükség.

Amint tehát a stabilizáció jelei mutatkoznak, visszatérő vásárlóink vannak, nem mindennapi probléma a pézáramlás, kialakultak a beszállítók, partnerek, a termelés vagy szolgáltatás során nem jelentkeznek naponta válsághelyzetek elérkeztünk a következő szakaszhoz. Ez a „gyerünk – gyerünk”.